Gå direkte til innhold

Møt Forskningsrådet på Stipenddagen

For den som tenker på et forskningsopphold i utlandet, kan Stipenddagen i Bergen den 6. februar være et godt sted å begynne. Forskningsrådet og andre aktører informerer om sine finansieringsordninger og en etablerte forsker deler sine erfaringer fra utenlandsopphold.

På Stipenddagen, som arrangeres for tredje gang, vil sentrale aktører i forsknings-Norge gi informasjon om hvilke muligheter for forskningsopphold utenlands og om hvordan man best kan planlegge og gjennomføre et slikt opphold.

Stipenddagen På programmet står finansieringsmuligheter fra Universitetet i Bergen, Senter for internasjonalisering av utdanning (SIU), Fulbright, Norge-Amerika Foreningen og Deutscher Akademischer Austauschdients (DAAD). I tillegg vil Forskningsrådet orientere om sine finansieringsordninger.

Forskningsrådet finansierer forskningsopphold i utlandet gjennom programmer og gjennom enkeltstående ordninger.
- Vi vil gjerne at doktorgradsstipendiater og postdoktorer Forskningsrådet finansierer deltar i internasjonalt samarbeid, sier Kristin Danielsen, internasjonal direktør i Forskningsrådet.

- Forskning skjer i økende grad gjennom ulike former for samarbeid på tvers av landegrenser. - Et opphold ved en utenlandsk institusjon er fin måte å utvikle faglige samarbeid og verdifulle nettverk både for den enkelte forskeren og for institusjonen, sier Danielsen som selv har tatt hele sin doktorgrad i USA.

Start planleggingen tidlig

Forsker ved UiB, Sigrunn Eliassen, kjenner seg i igjen i denne beskrivelsen.
– Selvfølgelig var det lærerikt og inspirerende å få jobb tett med ledende forskere innen mitt fagfelt, som er evolusjonær økologi. – Jeg fikk gode kontakter på mitt første USA-opphold og har samarbeidet med den amerikanske veilederen også i ettertid.

Det faglige nettverket bragte Eliassen enda en gang til USA, da hennes prosjekt fikk gjennomslag i Forskningsrådets frie prosjektstøtte. På Stipenddagen forteller hun om sine erfaringer med å reise ut.

Eliassen har reist med mann og barn, og hun ser ingen grunn til å avstå fra utenlandsopphold etter å ha etablert familie.
– Å reise ut er en lærerik opplevelse for alle, men det er viktig at det fungerer for hele familien, sier Eliassen.

Hennes råd er å planlegge godt og tenke igjennom mange praktiske spørsmål. Det gjelder å begynne planleggingen tidlig, minst 1 år i forveien.
-Det tar tid å få på plass forskningsprosjekt og finansiering, og å etablere en relasjon til mottakerinstitusjonen i utlandet. I tillegg er det tidkrevende å ordne alle praktiske detaljer.

- Stipenddagen 2013 kan være et godt sted å begynne planleggingen, sier hun.

Foto: Tore Espedal Snakk med foredragsholderne før og etter presentasjonene (Foto: Tore Espedal)  

Program og påmelding til Stipenddagen

Skrevet av:
Elin Kollerud Rådgiver 92 04 72 34 eko@forskningsradet.no
Publisert:
 17.01.2013
Sist oppdatert:
17.01.2013