EURAXESS for vertskapsaktører
Mobilitet setter nye kompetansekrav til institusjoner som vertskapsaktører for internasjonale forskere og som sendere av medarbeidere til utenlandske forskningsinstitusjoner.
EURAXESS Services Network danner møteplasser der slike spørsmål settes på agendaen for å utveksle erfaringer, slik at apparatet for mottak og utsending av forskere stadig bedres. Nettverket er etablert i 38 europeiske land.
EURAXESS Services Network har to hovedoppgaver
1. Gi informasjon og assistane til mobile forskere og deres familier i spørsmål om skatt, trygd, pensjon, arbeids- og oppholdstillatelse og andre praktiske forhold, se vår serviceerklæring. Alle tjenester gjennom EURAXESS Services Network er kostnadsfrie.
Informasjon gis gjennom nasjonale portaler i 38 europeiske land.
Forskningsinstitusjoner som arbeidsgivere for forskere har opprettet over 200 EURAXESS Service Centre som assisterer mobile forskere. Se også kontaktopplysninger for EURAXESS ved norske institusjoner.
2. Mobilitet setter også høye krav til arbeids-, velferds, og personalpolitikk. EURAXESS Services Network spiller en sentral rolle i dette ved å fange opp problemstillinger som krever nye løsninger på disse politikkfeltene.
Hvordan blir institusjonen med i EURAXESS- initiativene?
Det er flere måter å delta på:
- Alle kan publisere stillinger og søke i CV- databasen på den europeiske EURAXESS-portalen. Forskere kan selv legge ut sin CV her. Slik annonserer du på portalen
- Institusjonen deltar uformelt i EURAXESS Services Network ved å melde inn kontaktpersoner til Forskningsrådet for å bli ført opp på liste for EURAXESS Services Network i Norge. Institusjonen kan formalisere sin deltakelse ved å signere EURAXESS Services Declaration of Commitment 2012 (PDF-199.3 KB) som EURAXESS Contact Point. Dokumentet sendes til Forskningsrådet.
- Institusjonen kan også slutte seg til EUs personalpolitikk ved å signere Charter og Code. Ta gjerne utgangspunkt i
brevforslag
(-25.9 KB)
og send per post til EU-Kommisjonen. En scannet kopi sendes Forskningsrådet på e-post
Adresse EU-Kommisjonen:
SDME 2/2
B-1049 Brussels - Belgium - Charter og Code implementeres ved å følge EUs 5-trinnsprosedyre
Institusjoner som har signert Declaration of Commitment to EURAXESS Services NetworkArkitekt- og designhøgskolen |
Forskningsrådets rolle i EURAXESS
Kunnskapsdepartementet har gitt Forskningsrådet rollen som nasjonal koordinator for EURAXESS. Forskningsrådet er derfor Bridgehead Organisation. Forskningsrådet fungerer også som et nasjonalt Service Centre og drifter blant annet denne portalen som skal gi informasjon til mobile forskere og vertskapsaktører som tar imot forskere. Til sist deltar også Forskningsrådet strategisk og politisk ved å sitte i styringsgruppen for EURAXESS på europeisk nivå sammen med Kunnskapsdepartementet.
- Publisert:
- 21.01.2009