Bedre mottaksapparat for utenlandske forskere
Norge fornyer sin deltakelsen i Euraxess, et EU-prosjekt som skal bidra til at det blir enklere for utenlandske forskere å flytte til, bo og arbeide i Norge.
Utenlandske forskere møter barrierer når det gjelder flytting til og opphold i Norge. Dette har media belyst flere ganger i høst. Nå har Kunnskapsdepartementet og Forskningsrådet signert på videre deltakelse i Euraxess, som skal bidra til å bygge opp et mottaksapparat for internasjonale forskere i Norge.
Fremmer forskermobilitet
Norge gjennom Kunnskapsdepartementet (KD) har signert Declaration of Commitment om deltakelse i Euraxess, som er en videreføring av ERA MORE. Forskningsrådet har fått en nasjonal koordineringsrolle for Euraxess.
Euraxess gir anledning til å profilere seg internasjonalt, å tiltrekke seg gode hoder utenfra og å høyne kvaliteten på norsk forskning gjennom kunnskapsdeling og kunnskapsoverføring.
Dette krever samtidig at Norge bygger opp et godt mottaksapparat for internasjonale forskere. Forskere skal finne svar på praktiske spørsmål knyttet til for eksempel oppholdstillatelse, skatt eller bolig lett tilgjengelig, og det skal gis assistanse ved behov. Forskningsrådet utvikler dette mottaksapparatet i samarbeid med norske forskningsinstitusjoner.
Unødvendige barrierer
- Vi vet at utenlandske forskere som kommer hit har støtt på barrierer og tidkrevende prosesser som oppleves unødvendige, slik det også er belyst i flere mediesaker den siste tiden. Hvis vi ikke klarer å løse dette bedre, risikerer vi at vi ikke klarer å rekruttere gode forskere fra utlandet, sier administrerende direktør i Forskningsrådet, Arvid Hallén.
- I vår koordineringsrolle inngår samarbeid med forskningsinstitusjonene og dialog med andre myndigheter som viktige elementer.
AHO jobber på tvers av fag og land
Arkitekt- og designhøgskolen først ute
Blant institusjonene er Arkitekt- og desinghøgskolen i Oslo (AHO) først ute med å signere på deltakelse i Euraxess. - Euraxess bidrar til at vi blir del av ulike miljøer bestående av institusjoner, nettverk og industripartnere som samarbeider på tvers av nasjonale grenser og ulike faglige forankringer, sier seniorrådgiver ved AHO, Martina Keitsch. - AHOs mål er å utvikle bærekraftige forskningsklynger som både har en nasjonal og en internasjonal dimensjon.
I slike forskningsklynger samvirker eksternfinansierte forskningsprosjekter, vitenskaplig publisering, prosjektutvikling, nettverksarbeid, undervisningsbasert forskning, samt forskningsbasert undervisning, sier Keitsch
Euraxess i hele Europa
Euraxess er et prosjekt finansiert over EUs 7. rammeprogram (2007-2013). Målet er å realisere Europa som kunnskapsarena i European Research Area (ERA) gjennom å blant annet bruke forskermobilitet som virkemiddel.
For å stimulere til forskermobilitet settes tiltak inn blant annet rettet mot gjennomsiktighet i rekrutteringsprosesser til stipendiat- og forskerstillinger, karriereutvikling for forskerne med partner, samt styrking av sosiale rettigheter, som trygd og pensjon. Stipendiat- og forskerstillinger utlyses gjennom den europeiske jobbportalen, www.ec.europa.eu/euraxess.
Norge i ERA
European Research Area (ERA) er forankret i Lisboa-avtalen (2000) og gitt fornyet innsats igjennom EU Green Paper (2007) Lisboa-konferansen (2007) og Ljubljana-prosessen (2008). Norge har gitt sin tilslutning til EUs forskningspolitikk gjennom Forskningsmeldingen (2004-2005) og deltar i ERA på lik linje med de andre europeiske landene gjennom EØS-avtalen.
- Publisert:
- 06.11.2008
- Sist oppdatert:
- 28.04.2009